Непознатото документално наследство в архива на акад. Петър Динеков (кореспонденция с полски слависти и интелектуалци в периода от 30-те до 90-те години на ХХ век)
В Централния държавен архив в София се съхранява личният фонд на акад. Петър Динеков (ф. 1987К, оп. 1), който е достъпен за ползване от 2006 г. Доскоро не беше известно, че част от личния фонд на големия български учен е останала необработена. Тази част включва разнообразни по тип документи на полски, чешки, сърбо-хърватски, френски, италиански, английски, руски и унгарски език. Работата по описанието на материалите започна през 2020 г. и завърши през 2023 г. Така към ф. 1987К бе добавен оп. 2 (с общ обем 387 а.е.). Най-значимата тема в архивните документи на оп. 2 е полската, като най-големият дял от наличните материали е кореспонденцията с полски интелектуалци, която се поделя на писма до акад. Динеков от отделни лица и писма от научни институции и друг тип учреждения. Полската тема е засегната и в кореспонденцията между Динеков и негови български колеги (преподаватели и връстници), както и между Динеков и колеги от други националности, чийто общ език на комуникация е полският.
На тази документална база е изградено и изследването на кореспонденцията на полски слависти и интелектуалци до акад. П. Динеков в един голям времеви диапазон – от 30-те до 90-те години на ХХ в. От запазения архивен материал се вижда, че полските контакти на Динеков са се осъществявали в много широк спектър: ранните години на специализацията му във Варшава, професионалните му интереси в областта на фолклора, старата, възрожденската и новата българска литература, полската литература, българо-полските и полско-българските културни, научни и образователни взаимоотношения и др. Новият материал на оп. 2 категорично вписва личността и дейността на акад. П. Динеков в полето на европейската хуманитаристика и дава възможност за по-нататъшни изследователски разработки.